İslâm Medeniyeti ve Muasır Batı Medeniyeti !
MAKALE
Paylaş
22.01.2024 20:38
3 yorum
1.116 okunma
Mehmet Aktan

Değerli okuyucu;

Bir asır önce, muasır Batı Medeniyeti’ ni tercih ederek, tüm sistemlerimizi Batı Medeniyeti temelli olarak dizayn ettik.

Ne var ki; geçen zaman bu seçimimizin doğru olmadığını gösterdi.

Bu yazımızda seçimimizin neden doğru olmadığını açık ve net bir şekilde gerekçeleriyle ortaya koymak istiyoruz. Yanıldığımızı düşünen okuyucularım olursa lütfen yorum yaparak hatalarımı belirtsin ki, doğruyu bulalım.

İlk önce, Batı Medeniyeti’ nin karakteristik özelliklerini belirlemeye çalışacağım.

Batı Medeniyeti’ nin kültürel temelleri; Judeo-Grek kültür ve Roma Hukuku’ na dayanmaktadır.

Judeo-Grek (Yahudi-Yunan) kültür;

A- Beni İsrail Kavmi, Kur’ anı Kerim’ de açıklandığı üzere; Tevrat’ ı heva ve heveslerine göre tahrif ederek (değiştirerek):

Yahudi Kavmi’ nin üstün kavim olup, Arz-ı Mevud [Vaat edilmiş topraklar (Nil’ den Fırat’ a)] üzerinde kurulacak, Yahudilerin efendi, diğer tüm kavimlerin ise köle olacağı Büyük İsrail Devleti’ nde başşehirleri olacak Kudüs’ teki Sion Tepesi üzerinden dünyayı yönetecekleri, Tevrat’ ta böyle yazdığı ütopyasına dayanır.   

B- Grek (Yunan) kültürü ise; özünde insan tanrılardan oluşan, bu tanrıların birbirleriyle güç mücadelesi gereği, zaman zaman birbirleriyle savaşan, cinsiyet farklılıkları bulunan eski Pagan (putperestlik) inancına dayalı bir inanç ve kültürdür.

Sonra Hristiyanlıkla birlikte; İncil’ i heva ve heveslerine göre tahrif ederek (değiştirerek): Pagan Grek kültürünün Hristiyanlıkla sentezlenerek ortaya çıkarıldığı Teslis (Üç Tanrı) inancının, aslı Hz. İsa’ nın Havarileri’ ne dayanan Azizlerin de bu Teslis (Üçleme) inancına ilave edilerek çok tanrılı bir inanca dönüştürüldüğüne şahit oluyoruz.

En nihayet Muharref Tevrat’ la, Muharref İncil birleştirilip “Kitab-ı Mukaddes” diye isimlendirilerek ortak bir din tesis edilme yoluna gidilmiştir.

Heva ve heveslerine göre belirledikleri Kitab-ı Mukaddes: uygulamada papaz ve kilise sultasına, engizisyon mahkemeleri zulmüne dönüşmüş, sonuçta yüzbinlerce insan bu mezalimden payını alarak giyotinde hayatını kaybetmiştir.  Bu tanrı istismarına dayalı zulme 1789 Fransız ihtilalinin icat ettiği laiklik kavramıyla son verilmiştir.

Batı kültürünün bu beşerî heva ve hevese dayalı kültürü hukukta da Roma Hukuku’ na vücut vermiştir.

Total olarak Batı kültürü, genel anlamda birbirleriyle güç mücadelesi yapan tanrılardan da mülhem olarak güce tapan bir inancı ifade eder. Bu nedenledir ki; güce sahip olmak ve daha da artırmak uğruna tarih boyunca sahip oldukları ekonomik, teknolojik ve askeri gücü, insanları ve sahip oldukları tüm doğal kaynakları sömürmek için kullanmışlardır. Batı’ nın bilim ve teknolojideki, icat ve keşiflerdeki kullanılan finans kaynakları işte bu silah gücüne dayalı sömürü sonucunda hırsızlık ve gasp sonucu elde ettiklerinden ibarettir. 

Kuzey Amerika’ da Kızılderili’ ler, Güney Amerika’ da Aztekler ve İnka’ lar, Afrika’ da Siyahîler, Güney Asya’ da Hintli’ ler, Avustralya yerlileri hep Batı’ nın güce sahip olma aşkı yüzünden yok edilmişlerdir!

Haçlı Seferlerinde; kendi dininden olanlara bile yüzyıllarca kıtal, talan, yakıp yıkma, gasp, insan eti pişirip yeme, iğneli fıçılarda biriktirdikleri çocuk kanı içme tarihin kaydettiği vahşetlerden bazılarıdır.

Batı’ nın güç sevdası bu kadarla bitmemiş; Nagazaki ve Hiroşima’ yı birer atom bombasıyla, Avrupa’ da, sınır tanımayan, hedef gözetmeyen B52 bombardıman uçaklarıyla şehirleri bombalayarak on milyonlarca insanı katlederek devam etmiştir.

Halen de; Gazze’ de, Batı vahşetinin boyutlarını izliyoruz.

Zamanımızın süper güçleri; her biri bir şehri yok edecek güçte binlerce nükleer başlık (Atom bombası) bulundurmakta, bu gücü tehdit vasıtası olarak kullanarak, dünyada istediklerini yaptırabilmektedirler.

BMGK kuruluş ve işleyişindeki; tüm dünyaya karşı bir veto hakkı sahibi ülkenin üstün tutulması her şeyi açıkça izah eder! Batı’ nın güce taptığının tartışmasız bir tezahürüdür bu!

Tarih boyunca Batı’ nın insanlık lehine gerçekleştirdiği herhangi bir eylem mevcut değildir. Tam tersine Batı, hemen her zaman insanlık için katliam, mezalim ve sefalet kaynağı olmuştur.

Denebilir ki; Batı kaynaklı bilim ve teknolojideki gelişmelerden biz de istifade ediyoruz ya!

Batı, değil sahip olduğu bilim ve teknoloji ürünlerini, günahlarını bile başkalarına vermez!

Ne var ki, bu defa da; bilim ve teknoloji ürünlerini astronomik bedellerle insanlığa satmakta, bu şekilde sömürüye devam etmektedir.

Ülkemiz’ in AB ne 60 yıldır alınmayışının sebebi Batı’ nın güç tekelciliği anlayışından başka değildir. Bu süreç bizim safdilliğimizle (Muasır medeniyet sevdamızla) izah edilebilir.)

Şimdi de İslâm Medeniyeti’ ne;

İslâm Medeniyeti’ nin en üstün örneği Asr-ı Saadet’ tir. Medine İslâm Devleti’ nde Müslüman, Hristiyan, Yahudi, Mecusi ve Putperest toplulukları aynı devlet çatısı altında yaşamış ama, tarihe İslâm Devleti’ nin haksızlık yaptığına, adaletsizlik yaptığına, zulmettiğine dair hiçbir şikâyet düşmemiştir.

Çünkü İslâm Medeniyeti’ nde güce değil, Hak’ ka tapılır. Bunun uygulamadaki sonucu ise sosyal hayata Adalet ve hakkaniyetin hâkim olmasıdır.

İslâm Medeniyetini referans alan devletlerde elbette yanlışlıklar, eksiklikler, hatalı uygulamalar olmuştur. Bu, uygulamanın kaçınılmaz gereğidir.

Ancak; Hedef gözetmeden sivilleri katletme, sömürgecilik yapma, güç elde etmek için toplulukları topyekûn katletme, cephe dışında savaş yapma, sivilleri ablukaya alıp, ölüme terk etme, sahip olduğu bilim ve teknolojiyi hasislikle muhafaza etme çabası, kendileri dışındakileri ikinci sınıf insan görme, esirlere fena muamele etme, cinsiyet farkı yapma vs. insanlık dışı uygulamalar pek nadir istisnalar dışında İslâm Medeniyeti kapsamındaki toplum ve devletlerde görülmez.     

Beşerî ilişkileri tanzim eden kurallar medeniyetin esasıdır. Bu tür medeniyet manevi medeniyet olarak isimlendirilebilir.

İnsan hayatının kolaylaştırılmasına matuf bilim ve teknoloji ürünü maddi objeler ise maddi medeniyeti ifade eder.

Batı: gücüne güç katmak için her imkân ve vasıtayı kullanarak maddi medeniyeti geliştirmeye çalışmış, bunda da neredeyse tüm dünyayı sömürerek elde ettiği maddî imkanlarla başarılı olmuştur.

Değerli okuyucu;

Bu gerçekler ışığında; kimlerin kimleri örnek alması gerektiği artık açıkça ortaya çıkmıştır sanırım.

Batı’ ya; Maddi medeniyetteki yüksek seviyesinden dolayı gıpta etmek, aşağılık kompleksine kapılmak, faili olduğu vahşet eylemleri göz önüne alındığında medenî insana asla yakışmaz!

Asıl örnek alınacak, gıpta edilecek medeniyet “ASR-I SAADET MEDENİYETİ’ dir”

Aslında çok şanslıyız. Çünkü gözümüzü “Asr-ı Saadet medeniyeti” ni esas almış bir topluma gözümüzü açtık Hamdolsun. Ne kadar yanlış yollara saptıysak  da, ne kadar yanlış inançlara kapıldıysak da! En sonunda doğru yolumuzu bulup düzeleceğiz İnşaallah! Henüz vakit geçmiş değil!

Allah, feraset ve basiretimizi artırsın İnşaallah. Allah’ a emanet olunuz.

22.01.2024

Av. Mehmet AKTAN

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Toplam 3 yorum yapıldı
TEKİN BEY KARDEŞİMİN YORUMUNA
Değerli kardeşim; Fikir teatisinde bilinirken şahsiyet yapmak bize bir yarar sağlamaz. Sağlamıyor da.Biz sadece doğrular ve yanlışlardan bahsetmeliyiz. Şahsiyetleri yargılamak bize düşmez. Rabbimiz her şeyi bilendir. Yargılamak O' na aittir. Bize düşen doğruları irtikâp etmek yanlışlardan kaçınmaktır. Aksi halde falancı olmak,ya da filancaya düşman olmaktan başka birşey yapamaz olur, birbirimizle didişir, dururuz. Asla ileri gidemez, tam tersine geri gideriz. İnsanlığa iyiliği dökümünden Allah razı olsun, kötülüğü dokunanı da Yüce Rabbimiz bildiği gibi yapsın. Belki bizim bilmediğimiz bir iyiliği sebebiyle affedecektir. Bunu ancak Allah bilir. Allah' a emanet olunuz. Vesselâm değerli kardeşim.
Yorum Ekleyen: Mehmet AKTAN     4.02.2024 13:17:50
-
Güzel değerlendirmenizleriniz için teşekkürler.Konunuza Mustafa Kemal ATATURK' ü de bir şekilde dahil etmiş olsaydınız. Çok daha yerinde olurdu.Obilimi mantığı Turk tipi kalkınmayi tecih etmiş basarili olmuş ama öldükten sonra batıya teslim olma hayranlığı başlamış 1980' lerinen bu günlere dek doruklara çıkmıştır. Bu nedenle her 10 yılda bir hak etmediği acı recetelerle karşılaşıyor. Saygılarımla,
Yorum Ekleyen: Tekin     3.02.2024 09:22:34
Islam Medeniyeti ve Muasır Batı Medeniýeti
Tebrik ediyorum
Yorum Ekleyen: İsrafil SAYDAM Sorgun     31.01.2024 15:14:05

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya