Okuma Tarzımızı Değiştirelim!
MAKALE
Paylaş
07.09.2023 15:41
308 okunma
Vahap Yaman

Kur’anla bize gelen ilk talimat: “Oku”

Bazılarımız okumayı, sadece kitap okuma zannedip yüzünden tilavet etme, zannederek döne döne okumaya, sürekli hatim indirme yarışına dönüştürüyor.

Kur’an-ı Kerim, yeryüzünde en çok basılan, en çok okunan, ama maalesef en az anlaşılan bir kitap durumundadır.

Yeryüzündeki her Müslümanın evinde Kur’an bulunur, evinde Kur'an bulunmayan kimse kalmamasına rağmen, Kur’an’ı anlayarak okuyanların sayısı oldukça azdır.

Kur’an’ı anlamak için okumayan, içerisindekileri kavramayan, onu müracaat kitabı olarak algılamayan, kitabına Müslüman olmayanlar kadar yabancılaşan, Müslümanların hali nicedir acaba diye düşünmemiz gerekir.

Kur'an’a karşı kayıtsız kalan, nefislerinin ve dünyanın esiri olan insanların kendilerine ne kadar Müslüman deme hakları var iyi düşünmeleri gerekir.

Kur’an’ın hayatımızdaki yeri inanmayanınkinden farklı olması gerekmez mi? Müslümanı inanmayandan ayırt eden bir ölçü olması gerekmez mi?

Kur’an, insanları bir olan Allah’a kulluk etmede yol göstermek, yaratıcıya teslim olmanın kurallarını öğretmek, toplumu yeniden inşa etmek, küfrü, zulmü, adaletsizliği, sömürüyü ortadan kaldırmak için indirilmiştir.

Allah tarafından kainatı ve tüm varlıkları dizayn ettiğini bildiğimiz ilahi mesajın toplandığı kitap KUR'AN dır.

KUR'AN nasıl Hz. Peygamberi değiştirip inşa ettiyse, bizim de Kur'an la yeniden dirilmemiz ve inşa olmamız için KUR'AN la dostluğumuzu artırmaya gayret göstermemiz lazım.

KUR'AN'LA elde ettiğimiz bireysel inşamız, ileriki merhalelerde toplumu da yeniden vahye göre şekillendirecektir.

Toplumu şekillendirme iddiasını taşıyan her insanın öncelikle kendi inşasına gayret etmelidir.

Kuranı ve Hz. peygamberi günümüze taşıma çabalarımız devamlı olsun inşallah!                                                                                                      Kur’an insanların hayatını tümden değiştiren bir kitaptır. Cezbecidir. Gereği gibi okuyanı anlayanı kendisine aşık eder. Ona olan aşkımızı ilan etmede geç kalmayalım.

Kur’an’ı hayatımızın tam merkezine koyalım. O sevgilimiz olsun. Onunla daima el ele, kol kola, koyun koyuna olalım. Sadece başımız sıkışınca Onunla temas kurmaktan kurtulalım.

Kitabın bizim hayatımızın her anına söyleyecek sözü ve talimatı vardır.

İhtiyaç duyduğumuz ruh ve beden dinginliğine ulaşmada Kur'an'a başvurudaki rahatlığı tatmayanımız hemen hemen yok gibidir.

Kendini yenilemek ve kendisi ile yüzleşmek isteyen insan, Kur'an'ın sağladığı yol göstericilikle huzura kavuşabilir.

Herkes hangi aralıkla Kur’an okuyor? Kur’an okurken neler hissediyor? Sadece tilavet mi ediyor, yoksa anlamak ve hayat tarzını bildirilen talimatlara uydurmanın kurallarını öğrenmek için mi okuyor um sorularını kendine sormayı ihmal etmemelidir. Kitabımızın bilerek ve farkında olunarak okunması ve önerdiği şekilde yaşanması gerekir.

Dünyevi hayatımızda yaptığımız işlerin hakkını vermeden nasıl sonuç elde edemezsek, emek, zaman, para, itibar kaybına uğrarsak, kitabımıza karşı olan kayıtsızlığımızın da bizleri kayba uğratacağının bilincinde olmalıyız.

Dünya hayatının terk edilecek sevgililerin başında geldiğini bilmeyenimiz yoktur.

Dünya dostluğu hiç beklemediğimiz bir yerde şunu da yapıversem dediğimiz zamanda bitiveriyor. Bizi beklemediğimiz yerde ve zamanda terk ediyor. Oysa bizi terk etmeyen, yolda bırakmayan dostlar da var. Sadece farkında olalım yeter.

Kur'an'ı hayat tarzımızın tam merkezine almamız gerektiği kanaatindeyim. Kur’an’ın hayatımızdaki yeri inanmayanınkinden farklı olması gerekmez mi? Kendimize sıkça soralım. Bir de sık sık Kur’an’ı okuma biçimimiz bizim hayat tarzımızı değiştiriyor mu? Yoksa sıradan bir okuma mı yapıyoruz sorularını kendimize soralım derim.

Kur’an daki talimatları hayat tarzı olarak seçen, yaşayışı ile gerçekleştirdiği sessiz devrim ile hayatını yavaşlatan, çoğu insanın ruh ve beden dinginliğine ulaştığına hep birlikte şahit oluyoruz.

Kur'an insan ve toplumun dönüşümünü hedef alır. Mü'minlere de bu dönüşümde görevler verir, dönüşüme aracılık etmesini öğütler. Herkes Kur’an’ı anlama yarışında iyi bir yarışçı olabileceğini unutmasın.

Rehberi Kur’an olana müjdeler olsun. Selam olsun.

Bizim hayat tarzımızı düzenlemek üzere indirilen Kur’an’ı anlamak üzere okumak okumaların en güzelidir.

Güzelliklerde yarışmak dualarımla!

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya