Cumhuriyetin 98. Yıldönümü Kutlu Olsun
MAKALE
Paylaş
28.10.2021 22:38
1 yorum
1.469 okunma
Nurettin Dursun
Cumhuriyet, devlet yönetiminin babadan oğula intikal etmediği, hiçbir baskı, vesayet ve dayatmaya maruz kalmadan millet iradesinin özgür bir şekilde devlet idaresinde temsil edildiği yönetimin adıdır. Türk siyasi tarihinde bunun en güzel örneği Birinci Meclistir. Birinci Meclisin en önemli ve temel özelliği; ağanın, müftünün, esnafın, askerin, din adamlarının ve toplumdaki her kesimin burada temsil edilmesidir. Bir başka ifadeyle demokrat, müzakereci, katılımcı, çoğulcu bir yapıya sahip olmasıdır. Fakat zaman içerisinde TBMM, yukarıda sıralanan temel özelliklerini kaybetmiştir. 
 
Cumhuriyetin kuruluş temelleri denilince Amasya Genelgesi, Erzurum Kongresi, Sivas Kongresi ve Birici Meclisin açılış beyannamesinde dünyaya ilan edilen kararlar akla gelir. Birinci Meclisten sonra aradan 100 yıllık bir süreç geçmiş olmasına rağmen Türkiye Büyük Millet Meclisi, Birinci Meclisin yapısına maalesef henüz kavuşmamıştır. Ne yazık ki Erzurum kongresinde, Sivas Kongresinde ve Birinci Meclisin açılış beyannamesinde dünyaya ilan ettiği kararlar milletten gizlenmeye çalışılmıştır. Örneğin Erzurum Kongresi'nin, Sivas Kongresi'nin ve Birinci Meclisin dünyaya ilan ettiği kararlar içerisinde Hilafetin korunması ile ilgili karar, milletten gizlenmeye çalışılmıştır. Bunu sadece Genelkurmay kaynaklarında bulabilirsiniz. Okuduğumuz resmi tarih kitaplarında bulamazsınız. 
 
Cumhuriyet'in kuruluş temelleri olarak tarihe geçen Erzurum Kongresinde, Sivas Kongresi'nde ve Birinci Meclisin açılış beyannamesinde alınan ve dünyaya ilan edilen kararlar yeniden hayata geçirilmelidir. Bu kararlar milletin birliğini, beraberliğini, kaynaşmasını ve kucaklaşmasını sağlayacak kararlardır. Bu kararlar hayata geçirildiğinde görülecektir ki, Türkiye'de hiç kimsenin devlete itirazı olmayacak ve herkes bu kararlar etrafında birleşerek bir araya gelecektir. Bu kararlar aynı zamanda Kürt meselesini de temelden çözecek kararlardır. 
 
Bu vesileyle cumhuriyetin 98. yıl dönümü tekrar kutlu olsun. İnanıyoruz ki milletimizin teşkilatlanmış şekli olan devletimiz yaşayacak düşmanları kahrolacaktır. 
 
Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti Devleti!
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Toplam 1 yorum yapıldı
Kutlarım
İŞTE BU! "Cumhuriyet'in kuruluş temelleri olarak tarihe geçen Erzurum Kongresinde, Sivas Kongresi'nde ve Birinci Meclisin açılış beyannamesinde alınan ve dünyaya ilan edilen kararlar yeniden hayata geçirilmelidir. Bu kararlar milletin birliğini, beraberliğini, kaynaşmasını ve kucaklaşmasını sağlayacak kararlardır. Bu kararlar hayata geçirildiğinde görülecektir ki, Türkiye'de hiç kimsenin devlete itirazı olmayacak ve herkes bu kararlar etrafında birleşerek bir araya gelecektir. Bu kararlar aynı zamanda Kürt meselesini de temelden çözecek kararlardır. "
Yorum Ekleyen: Mustafa Yıldız     29.10.2021 16:17:15

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya