Siyaset, Müslümanları Birbirine Düşürmenin Aracı Olarak Kullanılmamalıdır
MAKALE
Paylaş
23.08.2022 10:44
556 okunma
Nurettin Dursun

Bütün çağlara hitap eden Allah'ın kitabı Kur'an şöyle buyuruyor:

"Kullarıma söyle, sözün en güzelini söylesinler; yoksa şeytan aralarına girer. Kuşkusuz şeytan insanların apaçık düşmanıdır." (İsra, 53)

Günümüzde acaba şeytanın insanları birbirine düşürmenin en büyük aracı hangisidir diye uzun uzun düşündüm. Doğrusunu konuşmak gerekirse insanları birbirine düşürmenin en büyük aracı siyaseti gördüm.

Maalesef günümüzde insanlar siyaseti dinin üzerinde tutmaktadırlar. Allah'ı inkâr edenlere, ateistim, deistim diyenlere kızmayanlar siyasette kendi partilerini eleştiren insanlara büyük tepki ve düşmanlık gösteriyorlar.

Madem ki siyaset, insanları birbirine düşürmenin aracı olarak şeytan tarafından kullanılmaktadır. O halde siyasetle ilgilenmeyelim düşüncesi aklımıza da gelmiyor değil. Ama Kur'an'ın devlet ve toplum düzeni ile ilgili gösterdiği ve Hz Peygamberin uyguladığı evrensel kuralların dile getirilmesi noktasında sessiz kalmamalıyız. Bir Müslüman ben Kur'an'ın bazı hükümlerini kabul ediyorum bazılarını kabul etmiyorum diyemez. Çünkü böyle bir inanış tarzı şirktir.

Bu noktada şöyle bir yolun takip edilmesinin daha faydalı olacağını düşünüyoruz: Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda insanlarla sürtüşmeye girmek doğru değildir. Hakaret ve saldırganlık içeren paylaşım ve yorumlar hemen silinmelidir. Bunun dışında yapılan paylaşımlar okuyucunun takdirine arz edilmelidir. Çünkü sizin görüşünüzün doğru olma ihtimali olduğu gibi karşı tarafın görüşünün de doğru olmak ihtimali vardır. Mutlak doğru olan Allah'ın gönderdiği vahiydir. İnsan düşüncesinin ürünü olan her şey tartışılır. O halde kendi görüş ve düşüncelerimizi putlaştırmaktan uzak durmalıyız.

İkili ilişki ve görüşmelerde sizi anlamakta zorluk çekecek insanlarla konuşmanın bir faydası yoktur. Size samimi olarak bir konuda görüşleriniz soruluyorsa ve buna inanıyorsanız sorulan sorulara cevap verebilirsiniz. Şayet bir tartışma içerisine çekilmenizi istiyorlarsa bundan uzak durmalısınız. Çünkü tartışmalarla bir fikrin, bir düşüncenin kabul edildiği ne görüldü ne duyuldu. Yapılan tartışmalarda akıl devreden çıkıyor his ve duygular devreye giriyor. Dolayısıyla yapılan tartışmaların zarardan başka hiçbir faydası yoktur.

Sonuç olarak hepinizi Allah'ın kitabı Kur'an'ın gösterdiği ve Hz Peygamberin uyguladığı gerçeklere uymaya davet ediyoruz. Allah'ın rızası ve gerçek kurtuluş bundadır.

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya