Yaptığı eylem suç olduğu halde cezalandırılmayan şehzade
MAKALE
Paylaş
25.12.2023 17:17
4 yorum
565 okunma
Av. Sabri Turhan

Osmanlıda,1.Murat’tan itibaren padişah olamayan şehzadeler  yay kirişi ile boğularak idam edilirdi. Bu gelenek, 300 yıl kadar sürdü. Padişah 1.Ahmet zamanında padişah olma usulü değiştirildi. Ama bu kadar zamanda 60 kadar günahsız, padişahlık  ne demek, devlet ne demek, şehzade ne demek bunu bile bilmeyen  nice şehzade öldürüldü. Bunun tek amacı vardı: bir şehzade; “ o taht babamın tahtı idi. Tahtta benim de hakım var” diyen birisinin olmaması idi.

Ayrıca padişah sağ iken, bir şehzade suç işlese hemen cezalandırılırdı.

Şehzade iken suç işlediği halde cezalandırılmayan bir şehzade vardır : Yavuz Sultan Selim...

Malum, Osmanlıda şehzadeler , ileride padişah  olsun olmasın, devlet yönetmeye  alışmak için belirli vilayetlere vali olarak atanırlar, orada ehil hocaların elinde yetiştirilirlerdi.(bu da 200 yıl kadar sürdü)

Yavuz Selim, hem eğitim, hem da yönetici olarak Trabzon’a tayin oldu. Diğer iki kardeşi  Korkut ve Ahmet da başka illere tayin oldu.

Yavuz Selim, yerinde duramayan bir şehzade idi.Trabzon’dan İstanbul’u gözetliyor, Saray’dan haberler   alıyor, ülke yönetiminde ne gibi bir istikamet var, bunu da değerlendiriyordu. Özellikle babası padişah  2.Bayazıt’ın (Sofu Beyazıt) Şah İsmail’in  Şia Dailerine  karşı bir şey yapmadığına sinirleniyordu. Bu konuda birkaç kere padişaha mektup yazarak veya adam göndererek durumu babasına  bildirdi. Sofu Beyazıt çok etkili bir eylem yapmadı bu konuda. Yavuz, babasını pasif görüyordu. Şahkulu, 60 bin kişi ile Bursa önlerine geldiğinde, Sofu Beyazıt vezir Ali  Çelebi  komutasında  bir ordu çıkardı. Şahkulu  püskürtüldü. Şahkulu ile Ali Çelebi su savaşta öldürüldü. Osmanlıda ilk  defa bir vezir bu savaşta öldü.

İçi içine sığmayan Yavuz’u bu olay da tatmin etmedi. Zaten Yavuz kendi nev’i şahsına münhasır bir şehzade idi. Osmanlı’da sakallı tek şehzade Yavuz’dur. Şehzadeler , padişah  olana kadar sakal bırakmazlardı. Yavuz Selim’in burada durmayacağı belli  idi. İskender Pala’nın Şah ve Sultan kitabında

Yavuz’un o ortamda Tahran’a kadar gittiği, kılık değiştirdiği ,bir fırsatını bulup Şah İsmail ile satranç oynağı ve kinayeli  konuşmalar yaptığı yazılır. Yavuz, devlette sadece  bir şehzade iken bile böylesine  gözü kara bir şehzadedir.

Daha sonra Yavuz Selim, babasının bu işleri yapamayacağını anlar, mahiyetindeki birliklerle Trabzon’dan çıkar, Gürcistan’ı, Abhazya’yı geçer, Kırım’a gelir.  Kayınpederi Kırım Han’ında yedek asker alır ,Romanya ve Bulgaristan  üzerinden Edirne’ye gelir. Niyeti babasını devirmek ve tahtı ele geçirmektir.

İstanbul’a daha çok var derken, Osmanlı ordusu Yavuz Selim’i Çorlu Ovası’nda karşılar.

Çıkan bu savaşta Yavuz’un kuvvetleri yenilir. Şehzade Yavuz Selim, öldürülmüş askerlerini savaş  meydanında bırakarak, yaralı ve sağlam askerleri ile birlikte  geldiği yoldan geri döner. Ve Trabzon’a gelir. Valilik koltuğuna tekrar oturur.

Sofu Beyazıt, bu isyan karşısında hiçbir şey yapmaz. Bir vali devlete isyan etmiştir. Padişahı devirip yerine geçmek istemiştir. Bu bir suçtur. Yavuz hakkında hiçbir takibat  yapılmaz.

Buradaki murat nedir? Devlet  adamı zor yetişiyor, herkese ceza verirsek yerine adam bulamayız düşüncesi midir?.Af mıdır. Özür dilemek midir ? Belli değil...

Padişahın, hatta zaman zaman sadrazamların bile  emri ile devlet görevlilerinin öldürüldüğü  bir vakıadır. Padişah;” urun  kellesini” dediğinde kimse itiraz edememiştir. Böylesine  güçlü bir iradenin karşısında suç işleyen Yavuz Selim’e  hiçbir şey olmaması muammadır.

Ancak Yavuz Selim, babasını devirip, yerine  geçme fikrinden vazgeçmemiştir. Ertesi yıl kansız bir şekilde bir ayak divanı kurularak  padişah devrilmiş, yerine Yavuz Sultan olmuştur Osmanlı tarihinde  ilk ihtilal budur. Sessiz ihtilal.. Sofu Beyazıt saraydaki derin Osmanlı  etkisiyle yetkilerini oğluna devretmiştir. O’na, sadece oğluna beddua etmek kalmıştır.

 

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Toplam 4 yorum yapıldı
Meraklısına taze bilgiler
Meraklısına taze bilgiler, isterdimki televizyonlarımızda geceler boyu tekrarlanan boş tartışmalar yerine bu gibi tarihi konular konuşulsun da dersler çıkaralım.
Yorum Ekleyen: KEMALI TASKIN SEN     28.12.2023 04:17:54
Urun Kellesini
Günümüz çok mu farklı Urun Kellesini, dendiğinde niye, diyebileck var mı? Yok.Dalkavukluk aldı başını gidiyor. Allah sonumuzu hayırlı eylesin.
Yorum Ekleyen: Nazım     26.12.2023 10:31:21
Ne farkı var
Mekke'de cahiliye döneminde kızları toprağa verilmesiyle şehzadelerin boğdurulması arasında ne fark var? Biri İslam öncesi biri İslam yaşanırken yazık ki ne yazık Kısas mı, diyelim ceza mı diyelim, beka mı diyelim beka en ucuzu. Allah affetsin ama affedilir mi, bilmiyorum.
Yorum Ekleyen: Numanoğlu     26.12.2023 10:24:16
Yaptığı eyleme suç olduğu halde cezalandırılmıyan şehzade
Bilinmiyen tarihi,zihnimizde uyandırıyorsunuz,teşekkür ederim sağolun.
Yorum Ekleyen: İsmail Uygun     25.12.2023 21:29:45

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya